Klimat i pogoda w Tunezji

Klimat w Tunezji

Jednym z najpopularniejszych kierunków turystycznych Europejczyków i nie tylko jest Tunezja. To państwo wielu kontrastów wynikających z jego bogatej historii, jak i samego położenia geograficznego. Co roku rzesze wycieczkowiczów odwiedzają ten kraj, aby zapoznać się z jego kulturą i zaznać nieco słońca.

Tunezja – gdzie się znajduje i jaki ma klimat?

Republika Tunezji leży na północy kontynentu afrykańskiego, tuż nad Morzem Śródziemnym. Stolicą państwa jest Tunis. Na północy kraju rysują się piękne szczyty gór Atlas oraz złociste piaski plaż nad Morzem Śródziemnym, zaś na południu panuje klimat suchy.

Pogoda w Tunezji kształtowana jest przez dwie strefy klimatyczne panujące w tym kraju. Na północy przeważa klimat subtropikalny, który charakteryzuje się gorącym i suchym latem oraz stosunkowo chłodną i wilgotną zimą. Latem temperatury w Tunezji wahają się między 25 a 32 stopniami, natomiast zimą między 16 a 19 stopni.

Na południu Tunezji panuje bardzo suchy klimat, który głównie charakteryzuje się tropikalnymi upałami ze względu na położenie bliżej równika. Często też jest określany jako pustynny lub półpustynny.

Jak kształtują się temperatury i kiedy pojechać do Tunezji?

Ciepłe lata oraz zimy, w których temperatura jest dosyć przyjemna, sprawiają, że kraj ten można odwiedzać praktycznie przez cały rok. To jedna z cech, które zachęcają do odwiedzania Tunezji. Najlepszym okresem do wyjazdu jest czas od maja do października, w zależności jaką temperaturę się preferuje.

Wiosna przypada na miesiąc maj oraz czerwiec. Wtedy temperatury oscylują w okolicach 25 stopni. Upalne lato, z bardzo małą ilością opadów, przypada na okres od lipca do września. W tym czasie temperatury pokazują około 32 – 35 kresek na termometrze. W okresie od października do stycznia można zaobserwować wzmożoną ilość opadów, gdyż na ten czas przypada pora deszczowa.

Gdzie warto pojechać?

Tunezja oferuje wiele pięknych miejsc wartych zobaczenia. Wszystko zależy od tego co kogo bardziej interesuje. Na północy kraju można zwiedzać liczne kurorty nadmorskie oraz przechadzać się po górach. Do miast najczęściej odwiedzanych należą: Hammamet, Sousse, Tunis. Natomiast na południu kraju, gdzie panuje klimat bardzo suchy wartymi zobaczenia jest miasto Tozeur określane mianem oazy pośród pustyni. Jest to charakterystyczne miasto z rosnącymi palmami, które nawadniane są przez ponad 200 źródeł.

Tunezja należy do jednych z wielu państw bardzo chętnie odwiedzanych przez turystów, którzy często wracają do tego kraju co roku. Sympatyczni ludzie, sprzyjająca pogoda oraz mnóstwo atrakcji to główne cechy, które zachęcają do przyjazdu.

Udostępnij

Dodaj komentarz